Baloniki reklamowe – czy można je wypuszczać w powietrze?

Baloniki reklamowe
Baloniki reklamowe

Baloniki doskonale sprawdzają się w roli nośnika treści reklamowych podczas różnego rodzaju eventów. Wykorzystać można je w trakcie koncertu, pikniku, festynu lub wydarzeń branżowych takich, jak targi czy konferencja. Ze względu na duży format, na ich powierzchni z łatwością zmieści się zarówno logo marki, jak i promujące ją hasło czy numer kontaktowy oraz adres witryny internetowej. Dostępne na rynku balony różnić mogą się od siebie wielkością, kolorystyką oraz kształtem. Spotkać można się z modelami w kształcie liter, cyfr, zwierząt czy postaci z popularnych bajek. Do wypełniania balonów wykorzystuje się między innymi hel. Czy takie gadżety reklamowe można bez obaw wypuszczać w powietrze? Odpowiedź przynosi poniższy wpis.Z punktu widzenia ekologii,baloniki reklamowe można bez obaw wypuścić w powietrze. Związane jest to z faktem, iż lateks jako materiał biodegradowalny z czasem rozłoży się bez szkody dla środowiska naturalnego. Wartu tu jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet kilkanaście balonów, które odlecą w powietrze mogą okazać się problematyczne dla kontroli przestrzeni powietrznej. Chodzi tutaj o zakłócanie ruchy lotniczego.

Gdy kupujemy baloniki reklamowe w większej ilości i planujemy doczepić do nich ozdobne elementy foliowe lub papierowe, mogą one zostać wykryte przez specjalistyczne urządzenia odpowiadające za bieżące monitorowanie obszarów, w których przebiega ruch lotniczy. Unoszące się w powietrzu balony określa się fachowo mianem statków bezzałogowych. Zapewne większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, lecz jeżeli planujemy wypuścić balony w powietrze, naszym obowiązkiem jest skontaktowanie się z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i przesłanie położenia oraz terminu, w jakim ma się odbyć wydarzenie.

Sprawi to, że baloniki reklamowe nie zostaną zidentyfikowane jako niebezpieczne. Jeżeli z jakichś względów okaże się, że ich wypuszczenie mogłoby w jakikolwiek sposób naruszyć przestrzeń powietrzną, taki pokaz należy przesunąć na inny termin lub zupełnie z niego zrezygnować. W znaczącej większości przypadków, czynność, jaką jest wypuszczanie balonów jest dopuszczana do realizacji bez większych problemów. Zgłoszenia są rozpatrywane w okresie 10 dni.